Limity cenowe na Mieszkanie dla Młodych w Szczecinie (2 kwartał 2014)

Po podwyżkach limitów w Szczecinie jeszcze łatwiej kupić Mieszkanie dla Młodych. Niestety, zdarzają się deweloperzy, którzy wraz z podwyżkami limitów, windują też ceny mieszkań.

 

Ten artykuł jest już nieaktualny. Sprawdź aktualne wysokości limitów.

Limity cenowe na Mieszkanie dla Młodych wzrosły w Szczecinie po I kwartale. Wojewodowie mogą zmieniać je co trzy miesiące, ale w zachodniopomorskiem – podobnie jak w w większości województw, oprócz pomorskiego – będą obowiązywać przez najbliższe pół roku. W Gdańsku, Trójmieście i okolicach zmienią się za kwartał, ale tylko dlatego, że tam nie dokonano zmiany po pierwszych trzech miesiącach. Limity są tam i tak rekordowe, co przekłada się na ogromne zainteresowanie programem.

Od II kwartału limity na zakup mieszkania z dopłatą w Szczecinie wzrosły o 3, 7 proc, czyli ok. 160 zł. Obecnie wynoszą 4.499 zł za m kw. dla Szczecina, 4.207 zł za m kw. dla gmin przylegających do miasta oraz 3.914 zł za m kw. dla pozostałej części województwa zachodniopomorskiego.

Tymczasem średnia transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła w samym Szczecinie w 2013 roku 4.324 zł. Na rynku pierwotnym 
i wtórnym w Szczecinie kupiono w 2013 roku prawie 2,8 tys. mieszkań, czyli 15 proc. więcej niż w poprzednim roku. Średnie ceny transakcyjne rosną ostatnio ok. 3,3 proc. w ujęciu rocznym – wynika z analiz Home Broker i Open Finance. Łatwo zauważyć, że średnia niewiele różni się od limitów cenowych dopłat do MdM, więc zakup mieszkania z bonifikatą nie powinien być bardzo trudny.

Sprawdź oferty deweloperów w Szczecinie

Można jednak zaobserwować niepokojącą tendencję podnoszenia cen gotowych już mieszkań przez deweloperów. W wielu przypadkach duże firmy sprzedają obecnie mieszkania o 100-200 zł za m kw. drożej, niż w poprzednim kwartale, choć oficjalnie przyznają, że nie ma to żadnego związku z nowymi, wyższymi limitami cenowymi programu dopłat.

Mieszkań w centrum, które spełniają kryteria programu MdM, praktycznie nie da się więc znaleźć. Ale we wschodniej części miasta jest już zdecydowanie łatwiej. Szukać można przede wszystkim w takich dzielnicach, jak: Bukowo, Kijewo, Niebuszewo, Żelechowa 
i Gumieńce. Poniżej limitu można też znaleźć mieszkania 
w innych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego: Dębnie, Stargardzie Szczecińskim czy Koszalinie.

2 komentarze

  • irbis

    W końcu nowe limity, tyle czasu na to czekaliśmy. Mam nadzieję że teraz na mieszkanie dla młodych załapie się więcej mieszkań i będziemy mogli wybrać coś dla siebie.

  • Ani_ja

    W szczecinie i tak jest dużo lepiej z limitami niż w innych miastach. Całkiem niezłe limity, dużo lepsze niż np w Poznaniu. Idzie coś znaleść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *