Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych w Szczecinie

Lokale w programie Mieszkanie dla Młodych można kupować już nie tylko na rynku pierwotnym, ale również wtórnym. Od 1 września 2015 roku obowiązują nowe zasady programu MdM, dzięki czemu można otrzymać wyższe dofinansowanie.

 

Mieszkanie dla młodych kupisz na rynku wtórnym

Przez wiele ostatnich miesięcy deweloperzy i lobbyści próbowali przekonać rządzących, że program Mieszkanie dla Młodych powinien pozostać bez zmian. Większość ekspertów, bankowców i polityków była jednak zdania, że bez pozwolenia zakupu mieszkań na rynku wtórnym, trudno spodziewać się rozwoju i wzrostu zakupu mieszkań. Na szczęście nie udało im się przekonać do swoich racji i zmiana została wprowadzona – dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych można otrzymać również przy zakupie mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Zmieniono m.in. zapis o pierwszym zasiedleniu mieszkania, ale bez zmian pozostaje dozwolony metraż. Mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw., a dom 100 m. kw. Ale w przypadku, gdy w programie uczestniczy rodzina z trojgiem dzieci (lub więcej) w obu przypadkach można dodać 10 m kw.

Mieszkania z rynku wtórnego z niższą dopłatą

Limity cenowe programu MdM, które co pół roku wyznaczane są przez wojewodów, nadal będą opracowywane przez urzędników. W przypadku, gdy w grę będą wchodzić mieszkania z rynku wtórnego, stawki dopłat będą jednak o 10% niższe.

Kredyt hipoteczny będzie jednak można zaciągnąć łatwiej, bo można wziąć go razem z obcą osobą (do tej pory możliwe to było tylko z rodziną). Najważniejsze nadal będzie spełnienie limitu wieku, bo w celu zaciągnięcia pożyczki hipotecznej wciąż trzeba będzie mieć mniej niż 35 lat.

Dodatkowe dopłaty dla rodzin wielodzietnych

W poprzednim brzmieniu ustawy dopłaty nie przysługiwały osobom, które wcześniej były właścicielami lub współwłaścicielami jakiegokolwiek mieszkania lub domu. Dotyczy to nie tylko prawa własności, w grę wchodzą także mieszkania spółdzielcze czy mieszkania komunalne . Od 1 września 2015 roku nastąpiła jednak warunkowa zmiana. Zastrzeżenie obowiązuje nadal, ale nie dotyczy rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Rodziny wielodzietne będą też mogły otrzymać większe dopłaty. Wcześniej dopłatę liczono od 50 m kw. mieszkania lub 70 m kw. domu. W przypadku posiadania co najmniej trójki dzieci, dopłata w ramach programu MdM wynosi obecnie 65 m kw.

Większe dopłaty w programie MdM

Zwiększają się – i to znacznie kwoty dopłat. Ale także w przypadku rodzin z dziećmi. 10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej trafia do osób i rodzin bezdzietnych. 15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej do osób i rodzin z jednym dzieckiem, 20 proc. do osób z dwójką dzieci, a aż 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej przewidziano dla wychowujących co najmniej troje dzieci. Bez zmian zostaje dodatkowa dopłata w wysokości 5 proc., przyznawana wszystkim, którym w ciągu 5 lat od podpisania umowy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:

 1. PKO Bank Polski S.A.
 2. Bank Pekao S.A.
 3. Getin Noble Bank S.A.
 4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 5. Alior Bank S.A.
 6. SGB – Bank S.A.
 7. Bank Ochrony Środowiska S.A.
 8. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 9. Bank Millennium S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Deutsche Bank Polska S.A.
 12. Bank Zachodni WBK S.A.
 13. Raiffeisen Bank Polska S.A.
 14. Credit Agricole Bank Polska S.A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *