Program MdM tylko od dewelopera

W ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” można zakupić wyłącznie nowe mieszkania od deweloperów. To najistotniejsza różnica pomiędzy nim, a obowiązującym uprzednio programem dopłat „Rodzina na swoim”. Miała zmniejszyć popularność dopłat, ale wciąż cieszą się one ogromnym zainteresowaniem.

 • Już po dwóch pierwszych podsumowanych miesiącach kwota dopłat przekroczyła 56 milionów złotych. Złożyło się na to ok. 2,5 tys. wniosków, a na każdy z nich przypadało średnio 22,4 tys. zł dofinansowania – wylicza Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje program.

Oferty kredytowe programu Mieszkanie dla młodych ma coraz więcej banków. Można powiedzieć: nareszcie, bo 2 stycznia połowa z nich nie miała jeszcze gotowej oferty, choć szczegóły programu dopłat były znane wiele miesięcy wcześniej. Docelowo w programie uczestniczyć będzie 14 instytucji finansowych.

Banki przyspieszyły prace nad ofertami, bo okazało się, że zainteresowanie dopłatami przerosło oczekiwania największych optymistów. Po informacji, że „Mieszkania dla młodych” będzie można kupować tylko na rynku pierwotnym (w „Rodzinie na swoim” można było wybierać także spośród ofert na rynku wtórnym), wiele osób twierdziło, że to nieporozumienie. Lobbowanie na niewiele się zdało i 17 października 2013 roku Senat odrzucił wszystkie poprawki, które zostały wniesione do projektu ustawy. Niektórzy analitycy i eksperci wieszczyli więc niepowodzenie programu, ale rzeczywistość okazał się odmienna.

Trwający od 2 stycznia 2014 roku program jest zaplanowany na ponad cztery lata, ale posłowie zostawili sobie otwartą furtkę, pozwalającą na przedłużenie go na tych samych warunkach.

Sprawdź warunki dopłat na Mieszkanie dla młodych

Najważniejsze dla kupujących są limity cenowe programu MdM, które wyznaczają wojewodowie. Mogą to robić co kwartał, ale większość z nich właśnie zdecydowała, że półroczna aktualizacja będzie bardziej odpowiednia.

Istotne jest również ograniczenie wiekowe. Osoby przystępujące do programu nie mogą być starsze niż 35 lat. Wystarczy też, że limit wiekowy będzie spełniać jeden z małżonków.

Wielkość dopłaty zależy przede wszystkim od ilości dzieci, jakie są wychowywane przez beneficjentów programu:

 1. Na 10% dopłaty mogą liczyć małżeństwa oraz single nie wychowujące dzieci.
 2. 15% dostaną single i rodziny wychowujące jedno lub więcej dzieci.
 3. Kolejne 5% czeka za wszystkich, którym w ciągu 5 lat od otrzymania dopłaty, urodzi się kolejne dziecko lub dzieci.

Szczegółowe wytyczne dotyczą także mieszkań i domów, które można kupować w ramach programu dopłat. Przede wszystkim metraż mieszkania dla młodych nie może przekroczyć 75 m kw. powierzchni, chyba że rodzina wychowuje troje lub więcej dzieci. Wtedy limit wynosi 85 m kw. Podobnie jest z domami – podstawowa powierzchnia to 100 m kw., a dla rodzin wielodzietnych 110 m kw.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/iks_berto/3926908176/

3 komentarze

 • Darkmen

  Przynajmniej teraz w programie mieszkanie dla młodych będą nowe mieszkania i nikt nie będzie nam wciskał jakichś zapuszczonych ruder z rynku wtórnego z dopłatą.

 • wredny

  nie powiedziałbym ze banki przyspieszyły z dopłatami. bylem ostatnio w pko i nie wiedzieli co mi zaproponowac w zwiazku z mieszkaniem dla młodych, kazali przyjsc pozniej

 • Czytelnik

  Wiele zależy od doradcy. Teraz niestety do banków przyjmują szybko kogokolwiek, nie ma czasu na szkolenia i przekazywanie wiedzy. I potem się okazuje, że klient więcej wie o produktach bankowych niż ich sprzedawca. Więc lepiej przed taką wizytą się przygotować, bo może nawet nie będą wiedzieć, że mają w ofercie mieszkanie dla młodych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *