Od stycznia wyższy wkład własny na Mieszkanie dla młodych

Jeśli założenia programu Mieszkanie dla Młodych się nie zmienią, od 1 stycznia 2015 roku dopłata w ramach MdM nie pokryje całości wymaganego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wkładu własnego. Dlatego politycy i urzędnicy już pracują nad zmianami w ustawie.

Do końca 2014 roku zaciągając pożyczkę hipoteczną musimy mieć minimum 5% wkładu własnego. To wynik rekomendacji „S”, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. W 2015 roku będzie trzeba mieć 10%, rok później 15%, a w 2017 roku 20%.

Do tej pory dopłata udzielana w ramach programu Mieszkanie dla Młodych spokojnie wystarczała na pokrycie minimalnego progu, a nawet w niektórych przypadkach znacznie go przewyższała. Ale to się zmieni. Od stycznia 2015 roku stracą przede wszystkim single i bezdzietne małżeństwa. W ich przypadku dopłata już nie wystarczy i będą musieli dołożyć z własnej kieszeni, by dostać kredyt.

10% dopłaty nie wystarczy na pokrycie minimalnego wkładu własnego, gdyż oblicza się ją od wartości tzw. metra odtworzeniowego lokalu mieszkalnego, a nie realnej ceny mieszkania, która jest nieco wyższa. Ponadto 10% liczy się tylko od 50 m kw. mieszkania, a ze statystyk prowadzącego program Mieszkanie dla Młodych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że średnia wielkość kupowanego mieszkania to 53 m kw. Szacuje się, że w rzeczywistości podstawowa dopłata pokryje maksymalnie dwie trzecie wpłaty. To problem dla ponad 75% beneficjentów.

MdM najlepiej w Gdańsku i Warszawie

Mieszkania dla młodych zdecydowanie najlepiej sprzedają się obecnie w województwie mazowieckim i pomorskim. W Gdańsku i Gdyni średnia cena mieszkań jest praktycznie na identycznym poziomie, co aktualny limit cenowy MdM, który ustalił wojewoda pomorski. Warszawa może natomiast poszczycić się największą liczbą inwestycji mieszkaniowych w ogóle, więc wśród nich można znaleźć także te, które spełniają wszystkie warunki. Ale trzeba wiedzieć gdzie szukać. Najwięcej mieszkań z dopłatą znaleźć można bowiem na Białołęce.

– Wystarczy spojrzeć na średnią cenę na Białołęce, by zauważyć, że jest ona niemal identyczna, jak limit cenowy w programie Mieszkanie dla młodych. Deweloperzy dostosowują ceny, by zmieścić się w limicie i szybciej sprzedać mieszkania – przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. – My też tak robimy. W inwestycji Tarasy Dionizosa wszystkie mieszkania można kupić z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych – przyznaje.

W innych regionach kraju nie ma jednak tak wielu ofert, więc na pewno nie wszystkie pieniądze przeznaczone na 2014 rok zostaną wykorzystane. Dlatego planowane są zmiany, które przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Łatwiej będzie o kredyty hipoteczne, które zaciągać będzie można z osobami spoza najbliższej rodziny. Większe dopłaty trafić mają natomiast do osób, które wychowują więcej dzieci. Rodziny z dwójką potomstwa dostaną 20 proc. dopłaty, natomiast posiadający troje lub więcej pociech mogą liczyć na aż 25 proc. dopłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *