Wyższe limity cenowe na Mieszkanie dla Młodych w Szczecinie

Limity cenowe na mieszkania dla młodych najbardziej wzrosły w samym Szczecinie, ale zwiększyły się również w gminach bezpośrednio przyległych do stolicy województwa zachodniopomorskiego. Maksymalna dopłata, jaką można uzyskać w ramach MdM przekracza 30 tys. zł.

W sierpniu wojewoda zachodniopomorski otrzymał pismo z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, w którym znalazły się nowe wytyczne, pozwalające na opracowanie aktualnych limitów cenowych w programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu wskaźnik przeliczeniowy będzie jednolicie obliczany we wszystkich województwach, ale też ma być wyższy.

Nowe obliczenia okazały się łaskawe dla szukających mieszkań z dopłatą w Szczecinie oraz okolicach. W samym Szczecinie limit cenowy dla MdM wzrósł o 3,93 proc. i od 1 października 2014 roku do końca marca 2015 roku na pomoc państwa można liczyć przy zakupie mieszkania, w którym metr kwadratowy kosztuje maksymalnie 4510 zł. Oczywiście spełnić należy również pozostałe warunki programu Mieszkanie dla Młodych. W gminach przyległych do Szczecina limit wynosi 4212,45 zł po wzroście o 2,07 proc. Nie zmienił się za to limit dla pozostałej części województwa zachodniopomorskiego, gdzie dopłatę dostaniemy do mieszkania lub domu, którego metr kwadratowy będzie tańszy niż 3914,90 zł.

Przekłada się to też na większe dopłaty, jakie mogą otrzymać beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych. Osoby bezdzietne, kupujące mieszkanie w Szczecinie, dostaną maksymalnie 20,5 tys. zł, a wychowujący dzieci aż 30.750 tys. zł. W gminach sąsiadujących ze Szczecinem wartości te wynoszą odpowiednio 19.148 zł oraz 28.721 zł. W pozostałych gminach województwa zachodniopomorskiego bezdzietni mogą liczyć na 17.795 zł, a wychowujący dzieci 26.693 zł.

Mimo rosnących dopłat rok 2014 nie będzie udany dla programu Mieszkanie dla młodych. W budżecie przeznaczono 600 mln zł na dopłaty, a przez pierwsze osiem miesięcy 2014 roku wydano zaledwie 261,1 mln zł. Jasno z tego wynika, że wydanie połowy przeznaczonej na dofinansowanie kwoty będzie sukcesem. Problemem okazuje się bowiem warunek, który wyklucza możliwość udziału z niego osoby, które kiedyś posiadały mieszkanie. Rodziny z większym stażem, które mieszkały w mniejszym lokum, nie mają bowiem szans na dofinansowanie. To znacznie ogranicza grono osób potencjalnie zainteresowanych programem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *