Mieszkania komunalne i socjalne w Szczecinie

Na mieszkanie komunalne i socjalne w Szczecinie liczyć mogą przede wszystkim osoby mało zarabiające. Mieszkania – których wciąż jest znacznie mniej niż potrzebujących – otrzymuje się za punkty, przyznawane np. za liczbę wychowywanych dzieci, stan zdrowia czy długość oczekiwania.

W Szczecinie lokale komunalne i socjalne wynajmowane są w dwóch wariantach. Można otrzymać je gotowe lub w stanie, który jest fatalny, ale remont należy wykonać na własny koszt. Obie formy cieszą się sporym zainteresowaniem.

O przydziale mieszkania decydują punkty. Zasady przyznawania są bardzo konkretne, nie ma miejsca na uznaniowość. Punkt otrzymuje też bezdomny, ale aż pięć dostanie jeśli korzysta z pomocy i mieszka w noclegowni lub schronisku. Można też dostać punkty ujemne – choćby za zniszczenie poprzedniego lokalu, albo za zadłużenie, które było przyczyną jego opuszczenia. Takie osoby praktycznie nie mają już szans na mieszkanie od miasta – ich zachowanie wyceniane jest na -10 lub nawet -20 punktów.

Punkty przyznają nie tylko urzędnicy, ale również pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dlatego premiowane są rodziny wychowujące dzieci. Im więcej, tym więcej punktów.

  • Za pierwsze dziecko są dwa punkty, za drugie – trzy, a za trzecie i każde kolejne – po cztery punkty – mówi Sylwia Rogulska, zastępca dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Zmiana przepisów i wprowadzenie punktacji ograniczyło kolejki do mieszkań socjalnych i komunalnych. Wcześniej jedną z niewielu mierzalnych wytycznych była wysokość wynagrodzenia, które wiele osób może – przynajmniej częściowo – ukryć. Teraz są dodatkowe kryteria i okazało się, że chętnych jest… trzykrotnie mniej. Decydują bowiem także takie czynniki, jak długość zamieszkania w Szczecinie czy stan zdrowia (np. grupa inwalidzka) potencjalnego najemcy.

Szczegółowe wytyczne dla zainteresowanych mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, znajdziecie na stronie internetowej Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych: www.zbilk.szczecin.pl

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/wlodi/1285016434/

1 komentarz

  • katka

    Mi się nie należy mieszkanie socjalne według rządu ale zasługuję na nie jak nikt inny. Wszystko przez tą biurokrację i głupie limity.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *