Budujesz dom? Możesz liczyć na ulgi

Na dopłatę mają szansę nie tylko kupujący nowe mieszkanie od dewelopera w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Również budujący dom tzw. metodą gospodarczą mogą otrzymać zwrot części kosztów. Zobacz jak się o to starać.

Warunki programu „Mieszkanie dla młodych” jasno precyzują kto może otrzymać rządowe dofinansowanie kredytu na zakup nieruchomości. Beneficjenci mogą liczyć nawet na 20% wartości kredytu. Oczywiście muszą zmieścić się w limitach cenowych, wyznaczanych przez wojewodów. Dopłaty trafią też wyłącznie do osób, które zakupią nowe mieszkania lub domy od deweloperów na rynku pierwotnym.

Na zwrot części kosztów mogą jednak liczyć także budujący domy tzw. metodą gospodarczą. Trafi do nich zwrot części zapłaconego podatku VAT – za zakup materiałów budowlanych.

Jakie koszty można rozliczać, by uzyskać zwrot?

 • te, na które mamy faktury; muszą być one jednak wystawione na osobę fizyczną,
 • dotyczące wydatków na materiały budowlane, które opodatkowane były stawką 7 proc. podatku od towarów i usług do 30.04.2004, a od 1.05.2004 są obciążone podatkiem VAT,
 • poniesione od momentu uzyskania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 roku.

Tu także obowiązuje taki sam limit wiekowy, jak w programie „Mieszkanie dla młodych”. Zwrot dotyczy wyłącznie osób, które nie ukończyły jeszcze 35 lat w roku, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę. Nie może być przy tym wydane wcześniej niż 1 stycznia 2014 roku – kiedy zaczął obowiązywać program MdM. Beneficjenci nie mogą także posiadać innego mieszkania, domu, a nawet praw do mieszkania komunalnego. Nie może być nawet współwłaścicielem.

Dla kogo zwrot kosztów budowy domu:

 • dla budujących dom jednorodzinny;
 • dla rozbudowujących budynek lub adaptujących strych czy poddasze na cele mieszkaniowe; w tym przypadku musi jednak powstać odrębne i dodatkowe mieszkanie;
 • dla przebudowujących budynek niemieszkalny na mieszkanie – komórkę, garaż etc.

Trzeba też pilnować powierzchni powstającego mieszkania. Limity są identyczne, jak w MdM: 75 m. kw. dla mieszkania i 100 m. kw. dla domu. Rosną o 10 m kw. w przypadku wychowywania trójki lub więcej dzieci.

Jak otrzymać zwrot VAT za budowę domu

Dla podatku VAT w wysokości 23 proc. możemy dostać zwrot 65,22 proc. kwoty VAT z faktury. Maksymalna wartość zwrotu nie może jednak być większa, niż 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej w limitach.

Wniosek złożyć należy w Urzędzie Skarbowym w tym roku, w którym otrzymało się prawo do użytkowania budynku. Niezależnie od daty, jest na to czas do, końca roku kalendarzowego, czyli do 31 grudnia. Dostarczyć należy faktury oraz kserokopie pozwolenia na budowę. Urząd Skarbowy ma cztery miesiące na decyzję i 25 dni na przelanie pieniędzy na wskazane konto.

3 komentarze

 • demeter

  Fajnie że są takie możliwości. Ale te ulgi nie są częscią programu mieszkanie na młodych, to po prostu zwykłe ulgi podatkowe, tak?

  • Hans

   Tak. Przeczytałabyś tekst ze zrozumieniem to byś poznała odpowiedź na swoje pytanie. Uczą czytania ze zrozumieniem na maturze, hm?

 • twe

  Dobrze że pomyśleli też o tych co się budują. A nie tylko nabijanie kasy deweloperom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *