Najczęściej zadawane pytania

Mój mąż/moja żona ma więcej niż 35 lat. Czy możemy wziąć kredyt z dopłatą na Mieszkanie dla młodych?

Tak. Kryterium wieku zakłada wprawdzie, że beneficjenci programu muszą zmieścić się w limicie 35 lat, ale dotyczy to tylko osób, które starają się o kredyt w pojedynkę. W przypadku małżeństw wystarczy, że przynajmniej jeden z małżonków ma mniej niż 35 lat.

Gdzie dostanę kredyt bankowy na program Mieszkanie dla młodych?

Pożyczek hipotecznych z dopłatą na Mieszkanie dla młodych nie udzielają wszystkie banki. Aby takie kredyty były w danej instytucji dostępne, konieczna jest umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W kwietniu umowy deklarowało 7 z 22 wstępnie zainteresowanych banków.

 

Dopłaty dotyczą tylko mieszkań czy również domów?

Dopłaty można otrzymać zarówno na mieszkania, jak i domy. Muszą być jednak kupione na rynku pierwotnym. Jest też limit wielkości nieruchomości. Mieszkanie może mieć maksymalnie 75 m kw. (85 dla rodzin z co najmniej trójką dzieci), a dom 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wielodzietnych). Dopłaty zawsze liczone są do maksymalnie 50 m kw. powierzchni.

 

Kiedyś miałem mieszkanie, ale obecnie nie posiadam żadnego. Mogę liczyć na dopłatę?

Nie. Niezależnie od tego czy kiedyś miałeś czy obecnie masz mieszkanie, bądź prawo do użytkowania mieszkania komunalnego, spółdzielczego – program dopłat na Mieszkanie dla młodych nie jest dla Ciebie. Program jest skierowany wyłącznie do osób, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie w życiu.

 

Mogę otrzymać dopłatę niezależnie od wysokości moich zarobków?

Tak. W programie nie ma kryterium zarobkowego, dopłatę może otrzymać każdy kto zmieści się w limicie wieku, limicie cenowym i metrażu nieruchomości oraz spełni pozostałe warunki programu Mieszkanie dla młodych. Żaden z nich nie dotyczy zarobków wnioskodawców.

 

Czy dopłata jest do zwrotu, jeśli mieszkanie zostanie sprzedane?

Dopłatę trzeba zwrócić nawet w przypadku, gdy zakupione mieszkanie zostanie wynajęte komuś innemu. Nie wiadomo jednak jeszcze kto i jak miałby to weryfikować. Proporcjonalną część dopłaty trzeba będzie także zwrócić, gdy w ciągu pięciu lat sprzeda się mieszkanie. Wyjątkiem jest sprzedaż w celu natychmiastowego zakupu większego lokum. Zwrotowi nie podlega dopłata udzielona z powodu posiadania dziecka lub dzieci.

3 komentarze

 • bezczel

  Czyli dopłatę może otrzymać nawet bogacz? Pytam się jakim prawem? Wystarczająco już doją zwykłych biednych ludzi żeby jeszcze kupowali sobie mieszkania z dopłatą aby mieć na nowy jacht! Nie powinno tak być, to niesprawiedliwe!

  • janeks5

   jak to niesprawiedliwe? właśnie to jest sprawiedliwe że wszyscy mają takie same szanse żeby załapać się na mieszkanie dla młodych

 • P

  Jak długo obowiązuje zakaz wynajmowania mieszkania zakupionego w ramach MDM? Czy jest to okres 5 lat, tak jak w przypadku sprzedaży, czy dotyczy on całego okresu kredytowania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *